GİRİŞ YAP

KİRALAMA KOŞULLARI & İPTAL VE İADE ŞARTLARI

KİRALAMA KOŞULLARI & İPTAL VE İADE ŞARTLARI

Ehliyet & Sürücü Yaşı

Sürücüler en az iki senelik geçerli, yerli veya uluslararası ehliyet sahibi olmak zorundadır. Ekonomik ve Orta grup araçlar için gerekli yaş 21, standart ve daha üst gruplar için en az 3 senelik ehliyet ve 23 yaş gereklidir. Lüks ve daha yüksek gruplar için 3 senelik ehliyet ve 28 yaş üstü gereklidir. 

 

 

Kiralama Süresi:

Minimum kiralama süresi 3 gündür. 3 günden az kiralamalarda 72 saat ücreti uygulanır..

Fiyatlara Dahil Olan ve Olmayan Hizmetler

 

Rol Rent A Car Fiyatlarına dahil olan hizmetler: Üçüncü şahıs sigortası (yasal sınırlar dahilinde) hasar sigortası (CDW), hırsızlık sigortası, KDV 18%, yerel vergiler, yağ, bakım, 24 saat yol yardımı. Uzun dönemli (30 gün ve üzeri) kiralamalarda özel fiyat ve şartlar uygulanır. 

 

Rol Rent A Car Fiyatlarına dahil olmayan hizmetler: Yakıt, kişisel sigorta (PAI), tek yön kiralama bedeli (geçerli olduğu yerlerde), isteğe bağlı ekstra hizmetler (ek sürücüler, bebek ve çocuk koltukları, navigasyon cihazı, ekstra ekipman, isteğe bağlı sigortalar), park ücretleri, otoban geçiş ücretleri, Rol Rent A Car ofis sınırları dışında teslimat ve iade ücretleri.

 

Ödeme ve Depozit Şartları:

Araç rezervasyon ve fiyat garantisi için, rezervasyon sırasında toplam kiralama ücretinin en az %30`u tutarında ön ödeme talep edilebilir ve kalan bakiye araç tesliminde ödenir. Ödeme  Vısa/Master Card kredi kartları, nakit ve banka havalesi ile yapılabilir.

 

Kiralama başlangıcında depozit şartı:

Araç kiralama dönüşünde sigorta kapsamı dışında oluşabilecek hasar, hatalı kullanım arızaları, eksik yakıt, kira günü uzatmaları, ödenmemiş trafik cezaları vb. ek masraflar için araç tesliminde ana sürücünün kredi kartına minimum 1000 TL teminat depoziti olarak provizyon alınır. Provizyon teminatın karttan çekilmesi değil,  teminat miktarının bloke edilmesidir. Bazı araç gruplarında teminat miktarı daha yüksek olabilir. Bunun için kiralama başlangıcında kiracının adına olan minimum 6 ay geçerli ve kullanılabilir limiti olan bir Visa/Master Card kredi kartı bilgileri kiralama kontratına eklenir. Araç alışında kredi kartı aslı, sahibi ve bilgileri mevcut değil ise araç kiralanmaz ve rezervasyon iptal koşulları şartlarına göre iptal edilir. Nakit depozit kabul edilmez.

 

Km Sınırları:

Tüm şubelerimizde geçerli olan km sınırlarımız aşağıdaki gibidir. Kira sonunda hesaplanan km aşımları için; km başına 0,45 Kuruş + KDV bedelinin ödeme yükümlülüğü kiracıya aittir.

 

1-3 dahil günlük 300 km

4-7 dahil günlük 250 km

8-14 dahil günlük 200 km

15-29 dahil günlük 150 km

30 gün ve üzeri günlük 100 km

 

 

 

Findeks Notu Sorgulama: 

Araç teslimatı öncesi ofisimizde uygulanan Findeks sorgulaması, kurumsal ve şahıs kiralamalarının hepsinde yapılmaktadır. Findeks notunun düşük veya kritik çıkması halinde kiracıya araç teslimi yapılmamaktadır. Findeks raporunun geçerlilik süresi 1 yıldır. Notunuzun yüksek çıkması durumunda, 1 yıl boyunca tüm şubelerimizden yeniden sorgulama yapılmaksızın araç kiralayabilirsiniz.

 

 

Üçüncü Şahıs (Trafik) Sigortası:

Kiralayan sürücünün, kiraladığı araçla üçüncü sahıslara, diğer taşıtlara, mülklere vereceği maddi ve manevi zararları Trafik sigortası geçerli limitleri oranında karşılar. Kanunen belirlenen limitlerin üzerinde çıkacak zararlar kiralayanın sorumluluğundadır.

 

 

Kaza Sigortası (CDW):

Kiralanan araçta çarpışma sonucu oluşacak hasarları, hasar anında firmamıza bilgi verilmesi ve gerekli alkol, trafik raporlarının hasar anından itibaren 48 saat içinde ilgili ofisimize teslim edilmesi durumunda kapsar. Kiralanan araç grubuna göre, oluşacak hasarın ilk 5000 TL lik kısmı sigorta muafiyet kapsamında olup, kiralayana aittir.

 

Muafiyet bedeli isteğe bağlı ek sigorta, Muafiyet Sigortası (Super CDW) kiralama başlangıcında satın alınarak sigortalanabilir. Kaza Sigortası (CDW), kullanım hataları sonucu oluşabilecek mekanik arızaları, anahtar kaybı, stepne/avadanlık/ruhsat/cant kapağı/silecek/anten kaybı, yanlış yakıt dolumunu, far ve Radyo/CD çaların açık unutulması sonucu oluşacak akü masraflarını, lastik yarılmalarını, cam ve far kırılmalarını, çocuk koltuğu, navigasyon cihazı, Radyo/CD çalar vb. ekipmanın çalınması, kaybı, hasarı, araç dönüşünde oto kuaför temizliği gerektirecek kadar aracın kirli iade edilmesinden dolayı temizlik masraflarını, sigara/döşeme yanıklarını karşılamaz. Kaza trafik raporlarına göre, kiralayanın %100 kusurlu olduğu hasarlarda veya araçtaki sigorta kapsamı dışındaki masraflardan dolayı, aracın serviste geçireceği süre ya da tekrar kiraya hazır olana kadar geçecek süre, iş kaybı olarak, kiralama kontratındaki günlük kira ücretinden hesaplanarak tahsil edilir.

 

 

Hırsızlık Sigortası:

Aracın kiralama süresi içerisinde anahtar kiralayanda ve araç park halindeyken, zorlanarak çalınması ve çalınma tutanağının en yakın polis/jandarma karakolundan alınarak 24 saat içinde firmamıza bildirilmesi durumunda araç bedelini, sigorta muafiyet bedeli düşülükten (araç grubuna göre 5.000 TL-10.000. TL) sonraki kısmını karşılar. Aracın anahtarı kiralayan tarafından firmamıza iade edilmelidir, aksi takdirde hırsızlık sigortası geçersizdir. Anahtarın kiralayan tarafından kendisi dışında üçüncü bir şahsa verilmesi ya da kaybedilmesi sonucu aracın anahtarla çalınması halinde hırsızlık sigortası çalınmayı emniyeti suistimal olarak değerlendirir ve araç bedeli kiralayan tarafından ödenir. Aracın çalınması ile sigortanın araç bedelini ödemesi arasında geçen süre iş kaybı tazminatı olarak kiralayandan tahsil edilir. Kiralayanın sorumluluğu maksimum 30 günle sınırlıdır.

 

 

Muafiyet Sigortası (Super CDW):

Çarpışma sonucu oluşacak hasarların Ekonomik ve Orta  grup araçlarda  5.000 TL, Üst  gruplarda  10.000 TL ye kadar olan kısmı Kaza Sigortası (CDW) sigortası muafiyet kapsamındadır. Kiralayan kiralama başlangıcında ek ücret ödeyerek isteğe bağlı Muafiyet Sigortası (Super CDW) satın adığında, yukarıdaki muafiyet bedellerinden sorumlu tutulmaz.

Önemli Notlar:

Sigortaların geçerli olabilmesi için, sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması, aracı karayolları dışında kullanmaması, trafik ve alkol raporlarının kaza anında tutulup, 48 saat içinde en yakın ofisimize teslim edilmesi, kiralama sözleşmesinde ismi yazılı olanlar dışında kullanılmaması, araç ruhsatında belirtilen yük haddi dışında taşıma yapılmaması, aracın kaza yerinde terkedilmemesi ve en yakın ofise haber verilmesi gerekmektedir. Araç dönüşünde hasarın farkedilmesi ve hasar anında gerekli raporların alınmaması halinde sigorta geçersizdir ve beyanla sigortadan hasar karşılanmaz.

 

 

Ek Sürücüler:

Kiralık araçlar kiralayan sürücü dışında bir ek sürücü tarafından daha kullanılabilir. Ek sürücülerin aracı kullanabilmesi için kiralama başlangıcında kontrata kayıt edilmelidir. Ek sürücüler için ek ücret talep edilebilir ve rezervasyon sırasında ya da kiralama başlangıcında bunu satın alabilirsiniz. Ek sürücüler kiralama başlangıcında ehliyet ve yaş kriterlerine uymalıdır. Eğer kayıtlı olmayan bir sürücü kaza yaparsa sigortalar geçersiz olacaktır. 

 

 

Ek Cihaz ve Ekipmanlar:

Rezervasyon sırasında talep edildiğinde, çocuk koltuğu, navigasyon cihazı, kar zinciri vb ekipmanı ek ücret karşılığında kiralayabilirsiniz. Rezervasyonunuzda talep etmemenize rağmen, araç tesliminde talep ederseniz, ekipman müsaitse yine sağlanabilir.

 

 

Araç Teslim ve İade Şartları:

Kiralık aracı şehirlerde ofisimiz veya adresinizden, havaalanlarından teslim/iade yapabilirsiniz. Rol Rent A Car ofislerinin bulunduğu şehirlerde mesai saatleri içerisinde ofise 15 km ye kadar olan mesafelerde teslim veya iade ücreti alınmaz. 15 km üzerindeki mesafelerde ve şehir sınırları dışına teslimat ve iade yapılacaksa, en yakın Rol ofisinden kilometre başına 0,85 TL ücret alınır.

 Geç İade: Araç kontratta belirtilen iade saatinden daha sonra döndüğünde, 1 saate kadar olan gecikmelerde önceden haber verilip tarafımızdan onaylandığında ek ücret alınmaz. 1 saat veya daha üstü gecikmelerde her gecikilen saat için saat başına günlük kiralama ücretinin 1/5 i kadar ek ücret tahsil edilir. 5 saat ve üzeri gecikmelerde ekstra gün ücreti tahsil edilir. Kiralayan haber vermeksizin aracı geç iade edemez ve ilgili ofisin onayı olmadan kira süresini uzatamaz. Rol Oto Kiralama aracı bir sonraki rezervasyona hazır etmesi gerektiği durumlarda kira uzatmayı onaylamama hakkını saklı tutar.

Erken İade: Kiralama kontratında yazılı dönüş/iade saatinden erken dönen kiralık araçlarda ücret iadesi yapılmaz.

 

 

Tek Yön Kiralama:

Araç iadesi  alış ofisinden  farklı bir ofis olursa, bu tip kiralama tek yön kiralama olarak adlandırılır. Bu tip kiralamalarda alış ve iade ofisleri arasındaki mesafe km başına 0,85 TL ile çarpılarak tek yön kiralama ücreti hesaplanıp, kiralama bedeline eklenir. Bu ücret kiralanan aracın alış ofisine götürülmesi için gereken hizmet bedelini kapsar.

 

 

Gruplandırma ve Model:

Belirli araç modeli ve markası garanti edilemez. İstenilen grup ve özellikler garanti edilir.( Örnek: ekonomik, A/C , manuel ) Rol Oto Kiralama elinde olmayan nedenlerden dolayı oluşabilecek durumlarda (aracın bir önceki müşteriden geç veya hasarlı dönmesi, teknik arıza, force majeure vb.) aracı muadili veya daha üst grupla değiştirme hakkını saklı tutar.

 

 

Araç durumu:

Araç kiralama başlangıcında teslim edildiği durumda, ruhsat, plaka ve avadanlıkları mevcut olarak iade edilmelidir. Normal yıkama ile giderilemeyecek, oto kuaförü gerektiren durumlarda temizlik ücreti dönüşte tahsil edilir.

 

 

Yakıt Politikası:

Araçlar full depo kiralanmaz. Araç kiralama başlangıcında yakıt deposu seviyesi nasılsa, aynı seviyede iade yapılması gereklidir. Eksik yakıtla dönen araçlardaki eksik yakıt farkı dönüşte tahsil edililir. Lütfen ihtiyacınıza göre yakıt satın alınız, fazla yakıtla dönen araçlarda yakıt iadesi yapılamaz.

 

Dilerseniz kiralama başlangıcında ücreti tahsil edilmek üzere ön ödemeli yakıt siparişi verebilirsiniz. Araç kiraya çıkmadan önce talep edilen yakıt (1/4, 1/2, full depo) araca doldurularak ücreti teslimde peşin tahsil edilir. Ön ödemeli benzin hizmeti satın alarak kiraladığınız aracı dönüşte boş depo ile getirmeniz gerekmektedir, fazla yakıtla dönen araçlarda yakıt iadesi yapılamaz.

 

 

Trafik Cezaları:

Kiralamanız süresince trafik kurallarını ihlal etiğinizde oluşabilecek trafik cezaları (size tebliğ edilemeyen mobese kamera kayıtları dahil), otoban/köprü/park bedelleri kiralayana aittir. Bu cezaları zamanında ödemediğinizde, trafik/vergi dairesi tarafından araç sahibi olarak merkez ofisimize ceza tebliğ edilir ve kiralama bitmiş olsa bile daha sonra oluşan faizi ve hizmet bedeli ile sizden tahsil edilir. Lütfen cezaları zamanında ödeyerek ek faiz ve ücretleride ödemek zorunda kalmayınız.

 

 

Rezervasyon İptal Koşulları:

İptal koşullarına uygun olarak müşteri rezervasyonunu önceden haber vererek iptal ettirebilir. Rezervasyonunuzu iptal etmek zorunda kaladığınızda Rol Oto Kiralama araç kiralama alış tarihine kadar kalan süreye göre iptal ücreti tahsil eder.

 

- Erken dönen kiralamalar, rezervasyon tarih ve saatinden geç teslim alışlar, araç hiç haber verilmeden rezervasyon saatinde teslim alınmadığında (no show) ve kiralama başlangıcından sonra yapılan iptaller için iade yapılmaz. Bütün iptaller yazılı olarak email ile gönderilmeli ya da + 90-242-247 27 42 numarasına fakslanmalı yada rezervasyon@rol.com.tr mail adresine bildirilmelidir.

 

 

 

Notlar:

Rol Rent A Car Türkiye’de 81 ilde  araç kiralama hizmeti verebilir. Fiyatlar, genel bilgiler, koşullar ve şartlar önceden bildirilmeden değiştirilebilir ve ofis lokasyonlarına göre farklılık gösterebilir. Web sitemiz ve fiyatlarımız dönemsel olarak güncellenebilir, lütfen güncel fiyatlar ve şartlar için web sitemizi ziyaret edin. 

Kiralık araçlarımız yurtdışına çıkarılamaz. Aksi takdirde sigortalar geçerliliğini yitirir ve kiralayan kişi araç bedelini ödemekle yükümlü olur.

Whatsapp İçin Tıklayınız
Merkez Ofis Bilgilerimiz ve Çalışma Saatlerimiz
  • BEŞEVLER MH. YILDIRIM CD. NO:274/D NİLÜFER-BURSA
  • (224) 246 52 22/ (212) 803 73 72/ (216) 455 39 47
  • info@rolrentacar.com
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
  • PAZARTESİ 09:00 - 18:00
  • SALI 09:00 - 18:00
  • ÇARŞAMBA 09:00 - 18:00
  • PERŞEMBE 09:00 - 18:00
  • CUMA 09:00 - 18:00
  • CUMARTESİ 09:00 - 18:00
  • PAZAR 11:00 - 14:00
E - Bülten

Kampanyalardan Faydalanmak İçin Mail Adresinizi Girmeniz Yeterli Olacaktır

© 2021 - Tüm Hakları Saklıdır. (Site Programcısı ve Tasarımcısı TÜREV YAZILIM)